DEKORLARIMIZ HAKKINDA

SIKÇA SORULAN SORULAR

Yatak Odamın Dekorasyonunu Nasıl Yapmalıyım?

Stresli geçen bir günün yorgunluğunu ancak rahat bir uykuyla atabilirsiniz. Rahat ve huzurlu bir uykunun yolu ise ferah bir yatak odasından geçiyor.
Bazı ufak tefek değişikliklerle daha ferah yatak odaları yaratabilirsiniz. Elinizdekileri en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için birkaç pratik öneri sunuyoruz.
Öncelikle yatak odasının ışığını ayarlayarak işe başlayabilirsiniz. 100 watt´lık parlak ampulleri 40 ya da 60 watt olanlarla değiştirerek daha yumuşak ve sıcak bir ortam yaratın. Yatak, evin yıllarca değişmeyen demirbaşlarından biridir.
Bu nedenle alabileceğiniz en büyük yatağı almalısınız. Ancak odada dolaşacak kadar yer kalması ve dolapların da sığması gerektiğini unutmayın. Yatak odasında kullanılan başucu lambalarının doğru yükseklikte olması gerekiyor. Işık, kitabınızı aydınlatacak kadar yüksek ama gözünüzü rahatsız etmeyecek kadar da alçak olmalı.
Komodin kullanamayacak kadar küçük yatak odalarında apliklerden yararlanılabilir. Küçük bir yatak odasına mobilya seçerken çok sayıda küçük parçanın odayı daha büyük ya da ferah göstereceği yanılgısına kapılmayın. Düz hatları olan birkaç büyük parça mobilya çok daha işlevsel olacaktır. Doğru seçilmiş az sayıda mobilyayla da yatak odasındaki tüm ihtiyaçları karşılayabilirsiniz.
Bunun en iyi yöntemlerinden biri de kolon aralarına yerleştirilen dolaplardır. Masanın kaliteli olup olmadığını satın almadan önce test edin İyi bir katlanır masa rahatça açılır kapanır, aynı zamanda dayanıklı malzemeye sahiptir.
Bu tip masaları sık sık kullanıyorsanız, örneğin evinizde sık misafir ağırlıyorsanız sağlam bir mekanizmaya sahip olmasına dikkat edin. Çünkü narin yapıdaki modeller çabuk aşınıp, kolayca kırılabilir.

Koltuk Kanepe alırken nelere dikkat etmeliyim?

Oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmalı. İskeleti kuvvetli olmalı; gıcırdamamalı, sallanmamalı. İskelet ve köşeler kumaş ile iyi bir şekilde kaplanmış olmalı.
Köşeler iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı. Dikişler ve biyeler düzgün olmalı. Desenler ortalanmış olmalı ve çizgiler dikişler uyumlu olmalı. Minderler esnek olmalı, koltukla tam uyumlu olmalı.
Kanepe ve koltuk üzerindeki düğmeler güvenli bir biçimde dikilmiş olmalı. Sürekli kullanılacak olan ürünler sağlam ve sık dokunmuş olmalı.
Temizlemek üzere çıkarılabilecek parçalar yırtılmayacak bir üründen yapılmış olmalı. Her pozisyon için oturma dengesi iyi sağlanmış olmalı.

Ahşap mobilya satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Dolap kapakları iyi kapanmalı. Çekmeceler kolay sürülebilmeli. Çekmece içleri temiz olmalı; (kıymık, budak vb. içermemeli.) Uzun olan raflarda orta destek bulunmalı.
Sürgülü kapılar ve dolaplar gıcırdamamalı ve kolayca sürülebilmeli. Uzun kapılar sağlam menteşelerle iyice desteklenmeli.
Mobilyanın kostrüksiyonu sağlam ve güvenli olmalı. İç yüzey köşeleri pürüzlü olmamalı. İç aydınlatma kolayca yapılabilmeli. Masa ayakları yere tam basmalı ve birbirleriyle tam uyumlu olmalı.

Masif mobilya, sunta, mdf, suntalam nedir?

Masif, gövdesi sunta üst ve alt yüzeyler ortalama 0,8 mm muhtelif ağaç kaplama, dik yüzeyler ortalama yarım santim ağaç çıta çevrilerek yapılan hemen hemen tüm evlerde olan alışılagelmiş mobilya çeşididir.
MDF masif kullanılmadan mobilya üretilebilmesine olanak veren üretici için avantajlı üretim biçimidir, kıyas yapılmak istenir ise masiflenmiş sunta ile üretileni tercih ediniz. Suntalam modern mobilya üretim biçimidir.
Masifli mobilyadan temel farkı suntanın her iki yüzeyinde 0,8 mm lamine kaplama olması masif çıta yerine fabrikasyon ortamında özel makineler ile lamine cumbalar ile kaplanmasıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus lamine üretiminin mutlaka otomatik makinelerde yapılmasıdır.
Küçük atölyelerde ütüler ile cumba yapıştırılması nedeni ile halkımız bu üretim biçimi ile ilgili olumsuz kanaate sahiptir. Fabrikasyon üretim kısa sürede bu kanaati tersine çevirir.

Bir odanın görünümünü değiştirmenin en kolay yolu nedir?

Renk, bir odanın görünümünü değiştirmenin en kolay yoludur. Soğuk kış aylarında koyu renkleri kullanmak çok güzel sonuçlar verir. Farklı bir şeyler denemek isterseniz, beyazı; hardal sarısı, gösterişli devetüyü dokular ya da kahverengi tonlarıyla davetkar bir kış sığınağına dönüştürebilirsiniz.
Evinize tam anlamıyla uyacak sevdiğiniz renkleri seçme sürecinin tadını çıkarın ve en önemlisi yeni bir şeyler denemekten korkmayın.

BY MECİT MOBİLYA DEKORASYON

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN